Kde sme zle odbočili?

Na strednej sme stáli za starú bačkoru :D Aj keď sme si to možno vtedy nemysleli, teraz už vieme, že to tak bolo. Preto sa pohodlne usaďte a prečítajte si, kde sme spravili chyby, aby ste vy nemuseli.

Nebudeme to už viac naťahovať a poďme do toho rovno skočiť.

Katka Kostolná - Nájdi, čo ťa baví!

Spätne si myslím, že som sa na strednej príliš sústredila na to, čo bolo TREBA urobiť a nie čo by som CHCELA urobiť. Uprednostnila som povinnosti, pretože som sa asi bála, čo sa stane, keď ich nesplním. Teraz už viem, že si treba nájsť zlatú strednú cestu. Povinnosti vždy boli a budú, no ono sa to vždy dá nejako časovo aj nervovo zvládnuť ;).
Zároveň sa mi zdá, že som svoj voľný čas trávila neskutočne neproduktívne. Moja rada preto znie - hľadajte, čo vás baví a neprestaňte hľadať, kým to nenájdete. Neseďte doma za facebookom, ale makajte na sebe akýmkoľvek smerom. Vystriedajte futbal, brušné tance, spev, gitaru, francúzštinu, čokoľvek. Nebojte sa myslieť aj za hranice okresu Martin ;). Hľadajte svoje možnosti, lebo tam vonku je ich strašne veľa, no bohužiaľ nikto vám ich nenaservíruje pod nos (aj keď chalani sa snažia ako môžu :). Zabudnite na to, čo si o tom budú myslieť ostatní, ide o vás samých. Úprimne, byť aktívny sa zdá byť nedocenené iba na strednej, od maturity sa to od vás bude všade očakávať. A navyše akákoľvek skúsenosť, ktorú budete mať, sa vám niekedy v živote môže hodiť, aj keď si to neviete predstaviť. Takže hop šup! :)
No a na záver odporúčam nezabudnúť sa popritom všetkom poriadne zabaviť a veľa fotiť - my sa radi pozeráme späť, je to nekonečný zdroj zábavy :D.

Jakub Kuba - Čo ja vlastne chcem?

Sľubujem že dnes budem stručný :D Poviem to asi takto...

Čo som na strednej robil?

Najlepšie to asi zhŕňa tento výraz. Lenivosť + Priemerná inteligencia = Prokrastinácia A to som v skratke ja. Nikdy som nebol nadpriemerne nadaný, ale rozhodne nie hlúpy. Spojte to s mojou neschopnosťou sa sám motivovať a výsledok je ten, že som sa tisíckrát dostal do situácie učenia sa na poslednú možnú chvíľu. No a čím som ten voľný čas vypĺňal? Pravdu povedať, ničím produktívnym - gemblil som - žiadne krúžky, chodenie von atď. - prachsprosté sedenie za kompom. Nikdy som síce nemal vyslovene zlé známky, lebo sa to dajako vždy zvládlo, ale výsledok bol taký, že som o všetkom tak dajako vedel, ale v ničom som nebol super. A narovinu, tento problém mám dodnes :).

Čo by som zmenil, keby som mohol?

Je to asi jasné - chcel by som zmeniť to, že som sa ničomu nevenoval poriadne. To však nesie obrovské riziko, že by som s tým, čomu by som sa venoval, nebol spokojný alebo by som zistil, že ma to nebaví. Preto si myslím, že by som najradšej zmenil inú vec. Chcel by som, aby som si vtedy našiel čas a pozrel sa naozaj do seba a zamyslel sa nad tým, čo chcem!
Takže za mňa asi toľko :) Keď sa pozriete na názov tohto odstavca, je v ňom napísané 'keby som mohol'. A ja už to, čo sa stalo na strednej, nezmením, ale vy môžte :)

Peter Poljak - Ja vs. Stredná

Prvé čo ma napadne, keď sa zamyslím nado mnou a strednou je, že som si žil spokojne. Predmety prichádzali a odchádzali a všeobecne som nemusel tomu dávať veľa, aby to „šlo“. Vždy som sa snažil, aby ma jednotlivé dni / týždne bavili v tej danej chvíli, takže o činnosti, ktoré toto spĺňali, som nemal núdzu. Či to bol poobedný futbal, alebo zahádzanie si na kôš ... hmmm teraz ma napadá, že som mohol viac behávať – aktuálne najobľúbenejšia športová činnosť.
Všeobecne si nemyslím, že by som na tom moc menil. Keby som sa mal vrátiť, tak to spravím dokopy na 95 percent rovnako. Učil som sa väčšinovo pre seba (jasné, že niekedy som sa musel donútiť k niektorým predmetom a moc ma to nebavilo), poobede sa vždy našlo niečo pekného na činnosť (to znamená niekedy aj čistý oddych) a letá som mal proste fenomenálne – festivaly, výlety, hory, večery s kamarátmi.
Aaa ešte – počas strednej som sa stal vegetariánom. Čo mi teraz robí veľkú radosť a beriem to ako fajné rozhodnutie.
P.S. Ako si asi ide všimnúť, tak nie som ten typ, čo potrebuje byť v niečom najlepší a fest sa snažiť niečo dokázať, mne stačí, že som ja spokojný, že sú ľudia naokolo mňa (najbližší) spokojní a že týchto ľudí mám. #sentiment

Mirco Šnírer - Playground

Jedného dňa sa obzriete späť na krásne roky sprevádzané voľnosťou či slobodou, ktorá formovala Vaše budúce kroky. Ako čas, kedy ste mali čas experimentovať v hľadaní svojich snov. Niektorí to zvládnu v priebehu strednej, iní sa hľadajú aj na vysokej a pár z nás aj celý život. Najväčším problémom však býva, keď to robíme len v myšlienkach. Často krát si povieme, aké môže byť niečo super, bez toho, aby sme si to skúsili. Mnohí tak prídu na vysokú školu a v prvom ročníku zažijú nepríjemný stret predstáv s realitou.
Kedysi som si myslel, že prestriedať veľa záujmov počas strednej nebol práve najlepší nápad. Venoval som sa čomu sa dalo. Dnes to vidím ako úspech. Ako rozhodené siete, ktoré mi umožňujú uspieť v rybníkoch rôznych oblastí, ktoré medzi sebou až tak nesúvisia. Nikdy neviete, čo sa Vám bude v živote hodiť. Avšak verím, že raz príde chvíľa, keď to budete moc využiť. Je to také puzzle života. Každý kúsok je iný, no nakoniec vytvorí krásny celok. Už ho len správne poskladať.
Neuspokojte sa s málom! Každý nový skill je kľúčom k nejakým dverám. Niektorí ľudia zostávajú celý život v jednej - dvoch izbách svojho maličkého sveta, pretože sa nevedia dostať ďalej. Využite svoju energiu a čas na to, aby ste odhaľovali, čo sa skrýva ďalej. Pretože jedného dňa sa môže stať, že pristúpite k dverám, za ktorými bude niečo, čo skutočne chcete, no nikto Vám neotvorí...

Jakub Kubiš - Čo by som zmenil?

Ja budem trochu konkrétnejší ako moji kolegovia. Čo sa môjho backgroundu týka, tak som mal skoro furt samé jednotky - bola to dohoda s rodičmi a som za ňu rád. Rozhodnutie sústrediť sa na známky neberiem negatívne. Som rád, že som si zachoval dobrý priemer a že som úspešne ukončil maturitu s čistými jednotkami. Nikde mi to síce nepomohlo, ale mal som zo seba dobrý pocit, že som niečo dokázal. Keď sa obzriem nazad, tak si myslím, že to nebolo dosť a že to podstatné mi uniklo. Prečo? Lebo mám pocit, že mnoho výnimočných ľudí sa dokáže profilovať už na strednej.
Na druhú stranu, čo by som urobil inak? Určite by som viac športoval a venoval sa nejakým zmysluplnejším koníčkom, naučil sa viac jazykov a neflákal tak dramaticky hodiny španielčiny, na ktoré som teda dosť ehm, sral. Asi by som si ani nezvolil španielčinu, ale nemčinu, aj napriek tomu, že sa nedalo ísť od začiatočníkov, čomu doteraz nerozumiem.
Ďalší veľký bod čo by som spravil, je, že by som vycestoval. Retrospektívne ma mrzí, že som sa nezúčastnil školských výletov do Paríža/Londýna/kamkoľvek, aj napriek tomu, že som mal možnosť. Postupne zistíte, že práve takéto zážitky sú tie najcennejšie. Rovnako by som sa snažil využiť každú možnosť a išiel by som na rok alebo pol roka študovať úplne mimo - najradšej do Ameriky alebo Kanady. Angličtina mi už vtedy nerobila žiadny problém, preto ma mrzí, že som to nevyužil, lebo som nechcel končiť o ročník neskôr. Bola to chyba, lebo štúdiom na 6-ročnom gymnáziu človek ten jeden rok k dobru získa a bolo by super to využiť práve na toto.
Ďalšia vec, čo by som určite rád skúsil, by bolo vrhnúť sa do viacerých súťaží a určite by som to hrotil intenzívne aspoň tak, aby sa náš team dostal do medzinárodných kôl. Znovu, ide o veľmi cenné skúsenosti, ktoré potenciálne môžete pretransformovať aj do niečoho zmysluplného :)
A nikdy by som si nenainštaloval WoWko. Nikdy. Nope. Nie. EE. :D

Na záver asi len dodáme, že nám nešlo o to, aby ste sa teraz cítili zle - však sami vidíte, aké rôznorodé pohľady na vec máme a niektorí z nás by prakticky nič nemenili. Samozrejme, na celú vec sa dá pozerať aj tak, že sme na strednej neboli tam, kde by sme chceli byť a sme na tom vcelku fajn. Pointa však leží tam, že sme mohli byť úplne inde. Takže nie je nič jednoduchšie ako zdvihnúť sa z miesta a predbehnúť nás tam, kde chceme byť ;)

Team

Späť na archív