Nič vs. Niečo

Pokiaľ ešte nevieš, čo nasledujúce slovo znamená, určite si ho nájdi v slovníku cudzích slov. Od nástupu na vysokú školu bude totiž Tvoja nová BFF slečna

PROKRASTINÁCIA

(Neodolala som a vygooglila som Ti to – „Prokrastinácia (z latinského pro crastinus – na zajtrajšok) je označenie pre chorobné odkladanie dôležitých úloh na neskôr (na zajtra). Treba však podotknúť, že ide o psychickú záležitosť, na rozdiel od lenivosti, ktorá je fyzická.“)

V skratke – máš povinnosti? Počkajú. Najprv treba utrieť prach, zahrať si, urobiť si ZOZNAM POVINNOSTÍ a tak ďalej, a tak ďalej. Jeden deň, tesne pred bakalárskymi štátnicami, som bola schopná od rána do nejakej tretej poobede behať po Brne a vybavovať dôležité nedôležité veci, len aby som sa nemusela učiť. Dokonca som bola na magistráte zaplatiť poplatok za smeti (prvýkrát za tri roky, čo naozaj svedčí o stupni zúfalosti).

Čo sa Ti snažím povedať, je, že keď sa pozriem späť, veľa času som strávila ničím miesto niečím. Osobne si môj veľký hrdina (hrdinka), ak máš tento pomer obrátený :) Niežeby som Ti nedopriala ničnerobenie, ale načo nerobiť nič, ak pri robení nič môžeš robiť niečo? (Hej, naschvál som to tak napísala, polám si hlavu.)

Potom ako som odštátnicovala (podarilo sa to pravdepodobne preto, že už nebolo treba platiť žiadne iné poplatky a mala som upratané) a zmenila mesto, školu a ľudí a s tým všetkým aj názor na pár vecí (ono sa to deje nejak prirodzene, však uvidíš), povedala som si, že idem skúsiť nejaké tie študentské spolky (megasuper ak sa zapojíš hneď na začiatku VŠ, spoznáš veľa ľudí a o tom to je). Krása je v tom, že aj keď spoznáš polku školy, tak ani jedna dvojica ľudí nie je rovnaká a toľko inšpirácie, čo z toho vzíde, uuu.

Takže moja rada v pár príkladoch:

  • Fotíš? Foť študentské akcie (ako môj známy v Inštitúte), začni robiť portréty spolužiačok a rozbehni si vlastný business (ako moja spolužiačka), vytvor si vlastný projekt a začni s Humans of 'tvoja škola', ako sme teraz začali na tej mojej.
  • Rada varíš/pečieš? Pridaj sa do spolku podobných bláznov, ako napr. Foodies VŠE na mojej škole, alebo si založ svoj vlastný, ak vás na Tvojej škole ešte nikto nezdružil. Bývaš na koleji? Kontaktuj susedky a susedov a poriešte nejaké pravidelné rendezvous v kuchyni na poschodí a zasúťažte o najlepší recept. Alebo peč koláče a aby si nepribrala, predaj z nich trištvrtinu susedom na koleji, ako tuto Maškrtnica (ak uhádneš kto to je, máš u nás Horalku :D).
  • Potrebuješ doučovanie, alebo si tak chytrý, že chceš machrovať pred inými? Sharuj na FB posty, kým sa niekto neohlási a ak to má úspech rozšír to na doučovací spolok. Celkom dobrá brigáda a opakovanie na skúšku v jednom :)
  • Študuješ vedu, ale baví Ťa aj divadlo? Aj na ekonómke máme divadelný krúžok a aj zbor a aj orchester (o ktorom som netušila, kým som Ti to negooglila). Každá správna škola má svoj časopis, drieme v Tebe žurnalista?

Aby som to zhrnula, urob prijímačky, zapíš si predmety a migaj zistiť, aké sú možnosti OKREM štúdia (možno sa ešte najprv ubytuj). A keď tam nenájdeš, čo hľadáš, vytvor to! Nápadom sa medze nekladú a nikdy nevieš koľko ľudí na škole postráda to isté, čo Ty.

Necháp ma zle, ja viem, že aj tak budeš brázdiť Facebook a učebnica bude vedľa Teba (možno dôjde aj na platenie poplatkov za odpadky), ale ak Ťa zaujme čo i len riadok z toho vyššie, budem to pokladať za úspech. Úprimne? Práve prokrastinujem týmto článkom pred učením na štátnice. BFF je BFF. :)

Maškrtnica ( tzn., že Horalka nebude, haha)

Späť na archív