Jakub Kuba

~ The Weird Guy ~

TOPKEKBRO

Moja doterajšia cesta

Samému mi robí problém čítať dlhšie články, takže to poviem hneď na začiatku! Ak by ste si z môjho predstavenia mali zobrať len jednu vec tak nech je to toto:

Často krát nie je dôležité s dobrým nápadom prísť ale poznať ľudí s tými správnimi ideami, držať sa ich a dotiahnuť ich do konca!

Takže aby som vysvetlil o čo tým sledujem. Ide o to, že veľa miest a vecí som zažil z dôvodu, že som poznal zaujímavých ľudí a bol som odhodlaný držať sa dajakej vízie až do momentu kedy som bol spokojný s výsledkami.

Skúsim demonštrovať na príklade...

Pred GVPT

O tom na akú strednú chcem ísť som značne neuvažoval, pretože všetci kamaráti z okolia išli na Vrútocké gymnázium a tak som v podvedomí bol spokojný s týmto plánom. Potom ale niekoľko spolužiakov zo základky - medzi inými aj Pepo Poljak - povedalo, že idú robiť príjmačky na GVPT a ja si vravím..."To znie fajn, let's try!"

A tak sa aj stalo!

No a s dostatočnou dávkou odkladania učenia sa na príjmačky a šťastia sa mi na GVPT podarilo dostať. No nebudem klamať sám som bol prekvapený.

Šesť úžasných rokov na GVPT

Prvé roky strednej až na pár grázlovstiev ničím nevystupovali z radu ale jedným z najdôležitejších spojení ktoré som tu nadviazal bolo spoznanie Katky Kostolnej, Mirca Šnírera a v neposlednej rade Jakuba Kubiša ktorému doteraz vďačím za NAOZAJ VEĽA, v prakticky každom ohľade môjho súčasného bytia. Však o ňom tu ešte asi bude zmienka!

No ale aby som vypichol to dôležité, tak v tomto období som sa nedržal len produktívnych nápadov. Napríklad už spomínaný Kubo mi v tejto dobe ukázal drogu pod skratkou WOW ktorej doteraz vďačím za trojku z Náuky o spoločnosti. Ale tak môžem povedať že som celú dobu smeroval k exaktnejším ako spoločenským vedám takže to nebude asi jediným dôvodom prečo som bol z nosky dobrý.
Ako som už načal, najviac ma bavila chémia a biológia ale matematika mi tiež nebola proti srsti. Výsledkom však bolo to, že keď som sa rozhodoval o seminároch, opäť som sa nechal ovplyvniť názormi z môjho okolia. Počúval som zhruba takéto veci...

Choď na medicínu, dobrých doktorov je stále málo...
Mať v rodine zubára je na nezaplatenie...
Keď si už tých 9 rokov chodil na výtvarnú, nechcel by si skúsiť architektúru?
Čo budeš robiť s tou chémiou? Asi chemickú technológiu alebo také niečo, nie?
A tak to nakoniec aj dopadlo. Moje semináre rovnako ako aj maturitné predmety boli chémia a biológia. Ako rád spomínam tak moje maturitné vysvedčenie bolo úplne fádne - samé zvislé čiarky, žiadne vzrúšo - ale to z čisto pragmatických dôvodov a to stávky s mojou drahou máti, ktorá neverila že na samé jednotky mám a tak sľúbila, že za každú dostanem 1000 korún slovenských :) No kto by s takou motiváciou nedopadol rovnako?

Maturite však predchádzali prihlášky na VŠ ktoré dopadli presne tak ako si myslíte - medicína, zubné lekárstvo, architektúra, chemická technológia a...

jadrová chémia

Vravíte si 'Počkať! Čo?!'

Áno, jadrová chémia... Hneď vysvetlím.

Prvé štyri školy asi chápete a čo sa týka jadrovej chémie, opäť sa vraciame ku kolegovi Kubišovi, ktorý jedného dňa prišiel s vetou ktorá mi zmenila život

Kubo počúvaj, v Prahe majú pekný chemický obor, a mne sa tam nechce ísť samému... Poď so mnou!

Myslím, že už začínate vidieť určitý opakujúci sa vzorec v mojom rozhodovaní a tak vás neprekvapí, že som nakoniec išiel s Kubom do Prahy na Fakultu Jadernú a Fyzikálně Inženýrskú, Českého Vysokého Učení Technického v Praze. A s čistým svedomím musím povedať, že to bolo jedno z najlepších rozhodnutí môjho života!

Výška a súvisiace závraty

O výške asi už len veľmi krátko. Čo ma dostalo asi najviac bolo, že po maturitnom ročníku v ktorom som nemal aboslútne žiadnu matematiku a fyziku, som sa na zápise dozvedel, že práve z týchto predmetov mám tie najdôležitejšie skúšky. Aj napriek prvotným problémom sa mi tieto výzvy nakoniec podarilo prekonať a súčasne som v poslednom ročníku môjho inžinierskeho štúdia a dúfam, že sa mi ho čoskoro podarí zdarne dokončiť.

A čo ďalej?

Asi vás ani trochu neprekvapí, že vďaka jednému Kubovi sa momentálne hlásim na ešte jeden magisterský program a to konkrétne v anglicku na University of Cambridge. Takže vidíte, že sa zrovna nenudím :)

Čo si z toho odniesť?

Asi je to už každému jasné, ale aby som zopakoval to čo sa snažím zdeliť.

Nech sa vám zdá, že nerobíte nič zaujímavé alebo podstatné alebo vás nenapadá čo so sebou ďalej, nezúfajte! Na svete je nespočetné množstvo inšpirácie a s odhodlaním, že chcete byť v niečom naozaj dobrí, neexistujú zlé rozhodnutia.
A asi ani nemusím pripomínať, že mať na tejto ceste pri sebe kvalitných kamarátov nemôže byť nikdy na škodu ;)