Katarína Kostolná

~ Ms. always right ~

  • 2004-2010 GVPT
  • 2010-2013 MUNI ESF
  • 2013-2015 VŠE FFÚ

Stredná škola

Na strednej máte každodenné povinnosti, viete, čo vás čaká a neminie a ak ste ako ja, nerobí vám bohvieako veľký problém všetky tieto veci zvládnuť. Výsledkom však je, že máte na jednej strane dobré známky, na druhej strane robíte všetko a zároveň nič. Tento jav ma sprevádzal nielen v škole. Počas môjho života v Martine som vystriedala tenis, dramatický krúžok, výtvarnú, fotografický krúžok, spev, klavír, a aj také odveci veci ako brušné tance a ženský futbal. Všetko ma bavilo, ale skoro pri ničom som nezostala dlhšie ako rok. S takým základom viete zo všetkého trochu, ale v ničom nie ste najlepší. S takým základom som si vyberala, čo so mnou bude po maturite. Sama, pretože nikto o školách nemal prehľad a C&C workshop ešte neexistoval :)

Nechcela som robiť nič vedecké a technické, nikto ma k tomu neviedol a vždy ma skôr bavili spoločenské vedy a hlavne jazyky. Podala som si prihlášky na ekonomické smery so zameraním na medzinárodné vzťahy alebo európske štúdiá, kde sa očakávali jazyky, ekonómia a zopár vecí, čo na strednej spadajú pod NOSku. Narozdiel od väčšiny ľudí ma NOSka celkom bavila a čistú ekonómiu ani prekladateľstvo sa mi študovať nechcelo. Fascinovalo ma, ako spoločnosť funguje a prišlo mi, že je to pre moje "prežitie" dôležité - vedieť ako svet funguje podľa ľudských pravidiel.

Maturovala som zo slovenčiny, angličtiny, ekonómie a náuky o spoločnosti. Dobrá rada - NOSku sa učte skôr, ja som sa ju učila celý akademický týždeň. Stresy boli, ale spätne len preto, že to bola prvá skúška tohto typu. Nebolo to ťažké, fakt, prísahám. ;)

Vysoká škola

Na bakalára som sa dostala skrz priemer do Brna na Masarykovu univerzitu a vykašlala som sa na slovenské školy. Nie preto, že som povyšovala české školy nad slovenské, z lenivosti a čiastočne z túžby prísť niekam, kde o mne nikto nič nevie. Pravdou však zostávalo, že prístup slovenských škôl k uchádzačom bol vtedy podľa mojej skúsenosti horší ako prístup MU.

Bakalára som si zvolila pomerne jednoduchého, čo mi prvý ročník nevadilo, pretože som si užila aj iné stránky života v Brne. No potom mi došlo, že dievča, ktoré bolo zvyknuté tvrdo makať by nemalo zakrpatieť len preto, že chvíľu chcela byť priemerná. Ani na chvíľu ma nenapadlo zmeniť obor a prísť tak o to, čo už som mala za sebou. Začala som si dávať ťažšie predmety dobrovoľne ako voliteľné a ukončila som Bc. s viac než 220 odštudovanými kreditami. Zvolila som si dobrovoľne najobávanejšieho vedúceho na bakalárku na katedre a tému, o ktorej som nevedela vôbec nič a boli k nej len anglické články. Obhájila som na A. Nič nie je nemožné, ak makáte a ste presvedčení, že to dáte.

Už som nechcela ďalej pokračovať v obore, pretože bol na môj vkus príliš teoretický a ja som chcela mať s titulom Ing. v ruke niečo, s čím budem na trhu práce žiadaná (keď sa učíte ako trh práce funguje, ťažko sa vám nerozmýšľa o tom, ako sa zachová k vám). Na ekonomických školách mi prišlo najrozumnejšie začať sa venovať financiám a tak som si podala prihlášky do Brna a do Prahy na finančné obory a znovu som prečítala pár kníh a napísala pár testov a prijali ma na obe školy. Znovu nič nemožné, ak robíte veci najlepšie ako viete.

Rozhodla som sa pre Prahu, lebo tam bol zaujímavejší obor, môj priateľ a jedna z mojich najlepších kamošiek, ale hlavne to bolo dobrodružstvo začať znovu od začiatku a bola to zmena. Neľutujem, že som odišla z Brna, aj keď to bola tá zložitejšia cesta. Spoznala som nových ľudí, nové mesto, vyskúšala novú školu s novými pravidlami. Všetky skúsenosti vám niečo dajú, ani jedna nevyjde nazmar.

V rámci štúdia sa teraz zaoberám účtovníctvom (českým a medzinárodným), externým a interným auditom a oceňovaním (podniku, finančných inštitúcií, majetku atp.). V piatom ročníku som pochopila, že vysoká škola sama o sebe už nie je žiadny nadštandard ale skôr prerekvizita. Preto sa okrem štúdia venujem aj mimoškolským aktivitám a zabezpečujem PR pre Institut energetické ekonomie VŠE a som projektovou manažérkou Unie Studentů VŠE. Obe pozície vznikli viacmenej náhodou, no baví ma, čo robím a dostávam sa k zaujímavým ľuďom, témam a informáciám, ktoré by mi inak kompletne unikli. Okrem toho som ešte momentálne na stáži v audítorskej spoločnosti PricewaterhouseCoopers, kde spájam to, čo som sa naučila na škole s praxou priamo v kontakte s klientom.

Keď dokončím štátnice a napíšem diplomku príde ďalší moment, kedy by sa mi hodil C&C workshop pozmenený na tému, čo po VYSOKEJ škole. :) Našťastie už mám nejaké ponuky práce, takže po škole ostanem v Prahe a aj v ekonomickej sfére. Okrem toho sa však určite chcem naďalej rozvíjať a vzdelávať a podobne ako Miro by som rada menila veci k lepšiemu - akou formou, to ešte musím vymyslieť. ;)


Unie studentů VŠE

V Unii robíme rôzne projekty, no hlavnou úlohou je spájať študentské spolky na VŠE. Na jeseň 2014 som pod US VŠE organizovala prednášku Studenti Studentům, kde som si prvýkrát vyskúšala vedenie projektu. Teraz som projektová manažérka všetkých projektov


PricewaterhouseCoopers a „Big 4“

Ak vám pojem Veľká štvorka nič nehovorí, nevadí. Ani mne pred dvoma rokmi veľa nevravela, teraz pre jednu z tých firiem pracujem ako stážista v audite. Vygooglite si PwC, EY, Deloitte a KPMG. Koho zaujmú, pokojne ma kontaktujte, mám za sebou veľa prijímacích pohovorov a workshopov v daných firmách.